Moje prvé dojmy - Matej Mézeš

Už sú tomu 4 roky, čo som opustil základnú školu, no neustále sa k nej akýmsi spôsobom snažím vrátiť. Tento krát by som sa rád podelil s mojou cestou na univerzitu a zážitkami z prvého mesiaca stráveného na nej. Moja cesta sem mala niekoľko prestupných staníc, prvou, hneď po základnej škole, boli 2 roky na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave, kde som stretol mnoho podobne zmýšľajúcich ľudí a predovšetkým ľudí, ktorí ma dokázali motivovať a posunúť ďalej.
Po týchto dvoch neuveriteľných rokoch prišla ešte väčšia výzva, a to International Baccalaureate Diploma Programme. Ako jeden z dvoch vybraných som dostal štipendium na štúdium tohto programu na British International School v Bratislave. Tento program sa líši hlavne v tom, že máte možnosť si zvoliť predmety a následne aj ich level a celá výučba je v angličtine. Moje predmety zahŕňali matematiku, fyziku, business a manažment na vyššom leveli a slovenčinu, angličtinu a históriu na nižšom leveli. Rozdiel medzi nimi je v obsahu prebraného učiva a počte hodín týždenne. Dodatočný predmet Teória poznania je povinný. Hodnotenie 7-1, kde 7 je najlepšie, vám v celkovom súčte môže na maturitách dať 42 bodov, plus 3 extra body z kombinácie známok z Teórie poznania a tzv. „malej diplomovky“ alebo oficiálne Extended Essay. To je 4000 slovná esej, v ktorej žiak rozoberá tému z predmetu jemu najbližšiemu, ba dokonca ho nemusí ani študovať. To bol presne môj prípad, keďže moja EE bola z Computer Science a rozoberal som v nej efektivitu robotických simulácií.
Začiatkom maturitného ročníka som si podal prihlášky na štúdium matematiky a informatiky na 5 škôl: Oxford, Imperial College London, Kings College London, University of Edinburgh a University of Glasgow. Prihláška sa skladá z predicted grades (maturitné známky, na ktoré vás odhadnú učitelia), no najpodstatnejšou časťou je Personal Statement. Táto 4000 znaková esej(vrátane medzier) je vašou jedinou možnosťou, ako sa odlíšiť od ostatných potenciálnych študentov. Po jej odoslaní a následnom oxfordskom matematickom teste som v decembri dostal pozvánku na pohovor od Oxfordu a Imperial College London. Žiaľ, môj pohovor na Oxforde bol neúspešný, no beriem to ako skvelú skúsenosť. Naopak, Imperial ma prijal a ostatné univerzity mi ponúkli miesto na základe mojej prihlášky. Teraz nastala voľba prvej a druhej univerzity, ktoré mi dali podmienky na prijatie. Mojou prvou voľbou bol Imperial a druhou, tzv. poistkou sa stal Edinburgh. Po zmaturovaní som si mohol vybrať, kam pôjdem. Moja voľba padla na Edinburgh, nakoľko tu nemusím platiť školné a aj životné náklady sú tu podstatne nižšie.
A tak som teraz tu. V septembri som nasadol na lietadlo a začal novú etapu svojho života. Nultý týždeň univerzity je známy všade ako „Freshers week“. Mnoho akcií je pripravených pre nových študentov, aby spoznali nových ľudí, oboznámili sa s prostredím a hlavne, dozvedeli sa mnoho o živote v meste a na univerzite. Zúčastnil som sa neskutočne veľa podujatí – od úvodného stretnutia informatikov, cez jedlá zadarmo, futbalu v parku, cestu po baroch a diskotékach až po bál. Tisíc nových tvárí (ku niektorým ešte stále neviem zaradiť mená) a každá z iného kúta Anglicka, Európy, ba dokonca aj Afriky.
Ja osobne som ubytovaný v byte, ktorý mi ponúkla univerzita, spolu s dvomi Angličanmi a jedným Venezuelčanom. Každý má vlastnú izbu, no delíme sa o kuchyňu spojenú s obývačkou.
Druhý týždeň môjho pobytu sa už oficiálne začal výučbou. Moje predmety v prvom semestri sú: Introduction to Linear Algebra, Computation and Logic, Functional Programming a na záver španielčina. Spolu 60 kreditov. Okrem španielčiny má každý predmet 2 spôsoby výučby. Tým základným sú prednášky (podľa predmetu 200 – 350 ľudí) a tým pomocným sú tutoriály. Tutoriály sú raz týždenne, a riešia sa v nich príklady, diskutuje sa o riešeniach domácich úloh, no v menších skupinách. Na matematických je to 6 a na informatických tak 12-15 ľudí. Niektoré predmety majú v polovici semestra menšie testy, no najväčšiu váhu majú skúšky v období 10. – 21. december.
No život na univerzite nezahŕňa len štúdium, je tu veľmi veľa rôznych spolkov a aktivít, ktoré sa ponúkajú. Ja sa napríklad aktivizujem v Spolku slovanských a pobaltských krajín, Ekonomickom spolku, uvažujem aj nad Spolkom o obchodoch a investíciách. Spolky často organizujú eventy pre študentov, či už je to „slovanská“ grilovačka alebo možnosť získať informácie z prvej ruky o práci v istej firme. Naposledy som sa zúčastnil na Ernst&Young Live evente, kde okrem užitočných rád ohľadom pracovných pohovorov a informáciách o stážach, bolo neskutočne veľa jedla a pitia zadarmo. Nuž, v zahraničí firmy vedia, ako si vás získať  Okrem akademických a sociálnych spolkov je tu ešte šport. Pravidelne navštevujem posilňovňu, hrávam futbal za Fakultu informatiky a chodím plávať.
Univerzita je skutočne miesto neobmedzených možností a každý si nájde, čo mu vyhovuje, čo ho baví, alebo čo chce vyskúšať. Spozná ľudí s rovnakými záujmami a dostane sa na miesta, kde by sa sám od seba nedostal...
Zatiaľ toľko o mne a ešte sa ozvem.
P.S. : Verím, že sa mi podarí zohnať miesto na prednáške Petra Higgsa 

Späť

Beží na serveroch EXO hosting © 2002-2011 Bubbles [Prihlásenie]