RoboCup2015 - Slovensko - Pusté Úľany

Robo Cup 2015 na Základnej škole v Pustých Úľanoch
V dňoch 16.4.-18.4.2015 sa na našej základnej škole uskutočnila Celoslovenská súťaž v stavbe a programovaní robotov pre žiakov základných a stredných škôl. Táto súťaž sa koná každoročne a organizuje ju Slovenská spoločnosť elektronikov. Záštitu nad súťažou má Ministerstvo školstva SR. Na našej škole sa toto podujatie konalo po druhýkrát. Súťaž mala takmer 200 účastníkov z rôznych kútov Slovenska, súťaže sa zúčastnili i programátori z Chorvátska a Slovinska. Mali sme na návšteva aj hostí z Nemecka, zo školy ktorá s nami v tejto oblasti spolupracuje.
Podujatie otvorili slávnostným príhovor zástupca Školského úradu v Trnave PaedDr. Karol Grajcar a riaditeľ ZŠ v Pustých Úľanoch Mgr. Ondrej Borek, ktorému asistoval slávnostným výkopom robot NAO. Robota NAO škola v Pustých Úľanoch vlastní ako jediná spomedzi základných škôl na Slovensku. Nečudo, veď v začiatkoch stál tento robot 15-tisíc eur, dnes je jeho cena síce „len“ tretinová, ale stále pre mnohé školy bez pomoci sponzorov nedostupná.
Po slávnostnom otvorení začali súťaže. Súťažilo sa v týchto kategóriách:
1. Konštrukcia robota zo stavebnice na zadanú tému
2. Robo Cup Junior – Futbal s elektronickou loptou, Záchranár, Tanec robotov.
Atmosféra bola naozaj súťaživá, ale mimo „bojiska“ zasa vládla priateľská a dobrá nálada.
O svojich hostí sme sa starali, chutilo im jedlo, ale i zákusky a koláčiky. A na tomto mieste patrí srdečné poďakovanie našim sponzorom, rodičom za sladké a slané pochúťky, ale i všetkým ostatným, ktorí pri súťaži pomáhali.
No a ako obstáli žiaci našej školy? Matej Herczog a Adam Botka v kategórii mladších žiakov získali jedno 1.miesto a jedno 2.miesto.
Jakub Augustín a Martin Krupa v kategórii starších žiakov boli dvakrát na 2.mieste.
Bola tu znova príležitosť vymeniť si skúsenosti, nadviazať nové priateľstvá, lebo súťaž v programovaní je nielen o robotike, ale najmä o ľuďoch. Je to dnes na verejnosti často diskutovaná otázka, či sa v svete robotov nestratí osobný kontakt človeka s človekom, aby moderný svet z detí nevychoval chladné bytosti hladkajúce obrazovky.
„Každá pomôcka zostane vždy len pomôcka. Dominantný má byť učiteľ a dieťa. Robot môže pomôcť k nejakej motivácii. Ide o to rozbiť stereotyp, len vtedy si udržíte pozornosť dieťaťa. Keď budete využívať aj papier, aj všetko ostatné. A keď do toho vložíte dušu, srdce,“ hovorí náš pán riaditeľ. A pripomína, že k robotike treba pristupovať s rešpektom a zodpovednosťou. Stroj bude vždy robiť to, čo ho naučí človek. A je teda len na človeku, akú mieru slobody dá strojom. Etika bude pri robotike zrejme čoraz dôležitejšia. „Treba sa tomu venovať s citom, rešpektom, aby to nepresiahlo určité medze.“
Mgr.Viera Vrbovská


Nominované družstvá na majstrovstvá sveta RoboCup2015 konanej 17. až 23 júna 2015 v Číne:
ULANY...................................Primary
XLC - Padawans....................Secondary
XLC. - No Age
RoboGen...............................Primary
Hattalovci.............................Secondary
RIO Team - No Age
Hradna.................................Primary
A-TEAM...............................Secondary
Primaskolak........................Primary
Sabik...................................Secondary

Späť

Beží na serveroch EXO hosting © 2002-2011 Bubbles [Prihlásenie]