Noc svetiel

V dnešnej dobe sa na nás z každej strany rútia a doslova nás valcujú zvyky a tradície iných kultúr a národov, pritom zabúdame na tie naše.
Tak sa bežne stáva, že na Slovensku zrazu oslavujeme Halloween, obchody sú plné kostier, strašidelných masiek zo známych hororov. Mikuláša deti kreslia ako Santa Clausa, pretože práve jeho obrázok sa na nich usmieva zo sladkostí a vianočných dekorácií.
Neviem... Je mi to akési cudzie, nevidím v tom zmysel. Ibaže našich žiakov to láka, veď všade inde majú halloweenske párty. Prečo aj u nás nemôže byť?
V snahe zasadiť strašidelnú diskotéku do slovenského kontextu, spovedám starých rodičov. Čoho ste sa vy ako deti báli? Aké strašidlá ste poznali? Aké príbehy si staré mamy a tetky z dediny rozprávali pri driapaní peria? Odpoveďou boli strigy, bosorky, mora, čerti.
Kde sa však o nich dozvedieť viac? Hlavným východiskom pre nás bola knižka K. Nádaskej a J. Micháleka Čerti, bosorky a iné strašidlá, v ktorej sú opísané slovenské poverové bytosti z rôznych končín našej krajiny s množstvom príbehov a rozprávaní.
Žiaci sa postupne na hodinách literatúry, dejepisu či výtvarnej výchovy oboznamovali s týmito zvláštnymi démonmi a dozvedeli sa nielen ako vyzerali, ale aj o ich pôvode a činoch medzi živými. Jednu z bytostí si potom mali vybrať ako inšpiráciu pre svoj kostým a strašidelná diskotéka sa mohla začať.
A tak sa jedného večera v našej telocvični stretli pod jednou strechou svetlonosi, čerti aj vodníci, rusalky, víly, lesné žienky, ale aj Runa, trpaslíci, strigy, upíri, vlkolaci, nočnice či poludnice. Nepoznáte tieto čudné stvory? Opýtajte sa našich detí, tie vám o nich porozprávajú...

Späť

Beží na serveroch EXO hosting © 2002-2011 Bubbles [Prihlásenie]