Exkurzia do Bratislavy, 30. 4. 2019

Exkurzia do Bratislavy, 30. 4. 2019

30. 4. 2019 sme sa so žiakmi výtvarného odboru ZUŠ vybrali do Bratislavy, objavovať umenie.
Začiatky našej umeleckej cesty viedli do dómu sv. Martina, krásnej gotickej katedrály, ktorá na nás zapôsobila svojimi sochárskymi skvostami a nádhernými farebnými vitrážami na vysokánskych oknách.
Hneď oproti katedrále nás s otvorenou náručou čakal dom umenia pre deti Bibiana, kde sme sa vrátili do obdobia umeleckej školy Bauhaus a žiaci sa zrazu fiktívne ocitli v rôznych dielňach tejto inštitúcie. V rámci textilnej dielne si poobliekali kostýmy inšpirované geometrickými tvarmi. V dizajnérskej dielni zase skladali rôzne geometrické skladačky, mohli vojsť do architektonického priestoru, nadizajnovať auto a to všetko zábavnou a hravou formou.
V Bibiane sme si pozreli aj výstavu žiakov Strednej umeleckej školy užitkového výtvarníctva Jozefa Vydru, kde nás očarili krásne výtvarné práce či už vo forme keramiky, kameňa, dreva, maľby, kresby, textilu či počítačovej grafiky.
Naše ďalšie chodníčky viedli do Galérie mesta Bratislavy, výstavného priestoru Pálfyho paláca. Po prehliadke podzemných priestorov, kde sme videli mnohé zaujímavé diela súčasného umenia, sme sa prešli iluzívnym priestorom Pasáže, slov. umelca Mateja Kréna. Táto inštalácia vytvorená z viac ako 12 000 kníh, ktoré sú nainštalované so zrkadlami, vytvára efekt nekonečného priestoru kamkoľvek sa pozrieme.
V Pálfyho paláci nás zaujala aj výstava Jarovnice – Rómska paleta, na ktorej sa svojimi pestrými farbami, veľkým formátom a originalitou detského výtvarného prejavu, vynímali obrazy rómskych detí. Tematicky boli prepojené rómskymi tradíciami a zvyklosťami. O poschodie vyššie sme si prezreli výstavu Otčenáš, ktorá konfrontuje obrazy významného českého secesného umelca Alfonsa Muchu a slov. umelca Františka Bílka so spoločnou biblickou témou.
Naše umelecké objavovanie sme zakončili prehliadkou grafických cyklov snáď najznámejšieho umelca na svete, Pabla Picassa, v Mirbachovom paláci.
Mladší žiaci z keramického odboru sa zase poprechádzali po historických uličkách starého mesta a navštívili Múzeum zbraní na Michalskej veži aj Múzeum farmácie v Lekárni u červeného raka.

Späť

Beží na serveroch EXO hosting © 2002-2011 Bubbles [Prihlásenie]