Obec Pusté Úľany
Sponzori
Kontakt
Welcome


Články
Fotogaléria Fotogaléria - nová
Dokumenty
Povinné zverejňovanie informácií
Ochrana osobných údajov
Jedálny lístok

Reprezentanti

RoboCup
Graz 2009
Suzhou 2008
Atlanta 2007
Brémy 2006
Osaka 2005
Padova 2003
Fukuoka 2002
Žiacky parlament
Stránky žiakov
ŠKD

www.minedu.sk
www.kaliant.sk
www.eduxe.sk

Čína - RoboCup 2008


Po vystúpení z lietadla nás čakalo uplakané počasie, veľká vlhkosť 95 % a teplota vzduchu 36,7 C.
Cesta k hotelu spočiatku prebiehala podľa plánu. Spočiatku preto, lebo dohovor v anglickom jazyku bol problematický.Bolo pre nás prekvapením, že tak veľké letisko v krajine, s vyše miliardou obyvateľov, sa nám zdalo ľudoprázdne.

Aj rýchlovlak s názvom MAGLEV, ktorý sa s nami z letiska rútil rýchlosťou 430 km/h bol poloprázdny. Iná situácia nastala, keď sme prestúpili na metro. Tam sme už pocítili ľudnatosť tejto krajiny, ale aj určitú, zatiaľ to pomenujem nevychovanosť.

Taxikár s bielymi rukavičkami, ktorý nás viezol posledný úsek k hotelu, ani nevystúpil z auta pri nakladaní a vykladaní batožiny, o úsmeve a zdvorilosti ani nehovorím. Aký je to rozdiel v správaní taxikára v Japonsku, ktorý mal tiež biele rukavičky, ochotne pomáhal, usmieval sa a ukláňal sa a taxikár s bielymi „špinavými" rukavičkami v Čine.
Hotelové izby sú štandardne vybavené. V tomto pásme nezbytná klíma, kúpeľňa s WC, televízor s množstvom kanálov s nezrozumiteľnou rečou a čo je v dnešnom svete dôležité s internetom.
Stravu zatiaľ máme, jeme to, čo sme si so sebou doniesli, no hladom neumrieme, všimli sme si, že KFC je aj v Shanghaji.
Toľko na začiatok, 23 hodinová cesta nás zmorila. Zajtra sa s novými poznatkami o tejto nesporne krásnej krajine a s prevahou dobrých a zdvorilých ľudí ozvem.

Druhý deň v Číne.

Dnes sme ešte dospávali včerajšiu únavu z cesty, ale nechceli sme prespať celý deň. Tak sme okolo deviatej vstali a dali si niečo malé pod zub. Hodiny ukazovali 10:00 a my sme sa rozhodli bližšie spoznať Šanghaj. Taxíkom, ktorý je tu veľmi lacný, 3 km za 33 SK, sme sa dopravili k oblasti Bund, ktorá sa nachádza pri rieke Huangpu.

Táto oblasť je známe množstvom mrakodrapov a jeden z nich je štvrtý najvyšší mrakodrap na svete, Jim Mao, vysoký 421 m. Keďže v meste bolo veľa smogu, nebola dobrá viditeľnosť a náš plán, vyjsť na tento mrakodrap padol.

Našťastie v Šanghaji sú takmer všetky zaujímavé miesta v jednej oblasti, tak sme sa rozhodli navštíviť rušnú ulicu Nanjing, kde sa nachádzajú nákupné centrá, obchodíky s jedlom , s oblečením až po elektroniku, no a samozrejme nemohli chýbať pouličný predajcovia. Na ulici dlhej 1 033 metrov nás „obchodníci“ v pravidelných intervaloch, približne 15 sekúnd, otravujú s tým istým tovarom.
Okolo pol dvanástej nám už žalúdok dával vedieť, že by nebol zlý nápad najesť sa. KFC bolo preplnené, tak sme si objednali a museli sme jesť postojačky. Ale čo už. Hlad je hlad. Po prejdení celej ulice Nanjing sme sa rozhodli ísť späť na hotel. A urobili sme dobre. Spustil sa totiž lejak. Boli sme radi, pretože sa trochu prečistil vzduch od smogu. Po daždi sme sa znovu vybrali k mrakodrapu Jim Mao.

Pred tým sme si však obzreli People´s square, Je to veľkoplošné, kvetinovými záhonmi posiate námestie , v strede množstva okolitých mrakodrapov. Taxíkom sme sa dopravili k mrakodrapu a vyviezli sme sa výťahom na poschodie /340m/, ktoré je vyhliadkové...Obzreli sme si, žiaľ len blízke okolie z výšky a šli sme dolu, počasie nám až tak neprialo. Keďže čas už postúpil, zotmelo sa. Je neuveriteľné, aké sú krásne ulice mesta v noci, samozrejme nie všetky.

Pri potulkách nočným Shangajom a hlavne v jednom z podzemných prechodov popod jednu z najrušnejších ciest, sme znovu pocítili početnosť čínskeho národa. viď obr. /v podchode/. Nakoniec sme sa ešte raz vrátili na ulicu Nanjing, kde sme stretli aj kolegov zo súťaže. Z dnešného dňa je to asi všetko...
Ďalšie dni v Číne.


Posledný aklimatizačný deň v Shanghaji sme využili na návštevu historickej časti mesta, takzvané záhrady„Yu Garden “.

Posedeli pri pohári horúceho čaju, ktorý osvieži v týchto klimatických podmienkach viac ako nejaký studený nápoj.Navštívili sme veľké akvárium, kde nad našimi hlavami plávali rôzne príšery mora.Večer sme si prezreli mesto z vtáčej perspektívy, z výšky 350 m a už s miernou nervozitou pred súťažou zaľahli do postele.


Cesta do dejiska súťaže prebiehala v celku pokojne, až na to, že keď sme vystúpili na vlakovej stanici v dejisku súťaže Suzhou, nenašiel sa ani jeden aspoň trochu po anglicky hovoriaci a čítajúci taxikár, čo by nás vedel doviezť do nášho hotela v 5,7 miliónovom meste. Darmo sme ukazovali po anglicky napísanú adresu hotela a súťaže, nerozumeli a nevedeli si to prečítať. Ešte šťastie, že sme mali so sebou svetaznalého sprievodcu. Po šťastnom ubytovaní sme sa v dejisku zaregistrovali a Maťko si otestoval svojich robotov.

Teploty a vlhkosť v tomto čase dosahujú pre nás organizmus hraničné hodnoty, teplota do 40 stupňov a vlhkosť do 96 %, náš organizmus sa veľmi rýchlo unaví a naša výkonnosť tiež rýchlo klesá.

Prvý deň súťaže sa Maťkovi darilo, z 9 možných bodov získal 7, druhý deň to bol opak. Verím, že zmobilizuje svoje sily a vymyslí ešte nejakú inú taktiku pre svojich robotov a dokáže nesporne svoju šikovnosť v programovaní.Z hotela do dejiska súťaže nás odvážajú autobusom, ktorý posledný ranný odchádza o 7,40 hod. a prvý naspäť o 18,00 hod. Rozpis našich zápasov po dva dni sa posunul a my sa stíhame vrátiť do hotela až okolo 22. hodiny.

Okolie a miesta, ktorými nás vodia a kde sme ubytovaní je čisté, upravené, cesty sú široké, kilometre a kilometre osvetlené, bez jám. Na všetko prihliada polícia, až niekedy sme my z nej neistí. Široká okolitá príroda pri hoteli je prekrásna, len keby tu nebola taká veľká teplota a vlhkosť.Všetci vás pozdravujeme a držte nám vo všetkom palce.

Beží na serveroch EXO hosting © 2002-2011 Bubbles [Prihlásenie]